събота, 10 септември 2016 г.

КНК 1983: Абърдийн сломи Реал (Мадрид) за първата европейска купа на Алекс Фъргюсън

Алекс Фъргюсън спечели много отличия начело на Манчестър Юнайтед, но един от най-добрите му спомени си остава как изведе Абърдийн до победа над Реал (Мадрид) в дъждовна вечер в Гьотеборг.
След успех с 11:1 срещу Сион в предварителния кръг шотландците преминаха през Динамо (Тирана) и Лех (Познан) без да допуснат гол преди да се изправят пред труден тест срещу Байерн (Мюнхен) на 1/4-финалите. След 0:0 в Мюнхен, отборът от Единбург смълча немците, печелейки с 3:2, след като 13 минути преди края губеха с 1:2. На 1/2-финалите беше преодолян Ватершей ТОР, изненадващ победител срещу Пари Сен Жермен.
Реал (Мадрид) беше обсебен да избегне сблъсък с големия враг Барселона. Столичният клуб беше благодарен, когато Аустрия (Виена) елиминира носителя с голове на чужд терен, докато Реал записа епична победа над Интер на 1/4-финалите. Благодарността живя кратко. Мадридчани биха Аустрия с 5:3 на 1/2-финалите, за да получат втори шанс да спечелят трофея.
Испанците бяха попарени, когато Ерик Блек даде ранна преднина във финала. Крилата Хуан Гомес „Хуанито“ и Исидро Диас, подкрепящи централния нападател Карлос Сантилана и „Белия балет“ беше опасен в атака. Хуанито изравни в 14-ата минута, а след това феновете наблюдаваха редуване на атаки пред двете врати. Въпреки дъжда, никой не се оплака от продълженията. Резервата Джон Хюит стана герой със смел плонж с глава пред испанския вратар, за да отбележи победния гол – 2:1 за Абърдийн.

Абърдийн – Реал (Мадрид) 2:1, 1:1 (1:1), след продължения

1:0 – Блек (7 мин)
1:1 – Хуанито (14) дузпа
2:1 – Хюит (112)

Абърдийн: Лейтън, Ругви, Маклийш, Милър (к), Макмастър, Купър, Страхън, Симпсън, Макгий, Блек (87 мин - Хюит), Уеир

Треньор: Алекс Фъргюсън

Реал (М): Родригес, Хосе, Метгод, Бонет, Камачо (к) (91 мин – Сан Хосе), Щилке, Галехо, Де лос Сантос Кано, Хуанито, Сантилана, Диас Гонсалес (103 - Салгуеро)

Треньор: Алфредо Ди Стефано