вторник, 13 септември 2016 г.

КНК 1986: Динамо (Киев) унизи Атлетико (Мадрид)

Понякога представяне остава в паметта. Или, ако си фен на Атлетико (Мадрид), в гърлото. В Лион испанците не играха лошо, но просто не бяха конкурент на брилянтния състав на Динамо (Киев), който се разписа във всеки от деветте мача. 5:3 общ резултат срещу Утрехт, 5:2 срещу Университатеа (Крайова), 9:2 срещу финалиста от 1985 г Рапид (Виена) и 4:1 срещу Дукла (Прага). Динамо, с умение и бързина във всеки елемент, беше воден напред от брилянтния тактик Александре Заваров и свободно бележещия Иван Яремчук, а нападателната сила събра Игор Беланов (по-късно Футболист №1 в Европа за годината) и Олег Блохин. След финала целият отбор се отправи към Мексико, за да представя СССР на Световното първенство.
След трудно отстраняване на Селтик с 3:2 общ резултат, Атлетико имаше спокоен път към финала, елиминирайки Бангор Сити, Цървена звезда и Байер (Юрдинген), за да се отправи към Лион с фалшиво чувство за сигурност. „Дюшекчиите“ бяха разтресени още от първия съдийски сигнал на финала.
Публика от 50 000 зрители наблюдаваше как съветският отбор заплашваше да отбележи при всяка своя атака. Бяха необходими само пет минути на Заваров да вкара първото попадение покрай аржентинския национален вратар Убалдо Фильол. На Атлетико трябва да се признае, че някак успяваше да отложи оскърбителната загуба до последните пет минути на мача, когато Блохин и Вадим Евтученко оформиха крайното 3:0. Атлетико беше прозаичен, а Динамо (Киев) класическа поезия.
Динамо (Киев) – Атлетико (Мадрид) 3:0 (1:0)

1:0 – Заваров (4 мин)
2:0 – Блохин (85)
3:0 – Евтученко (87)

Динамо: Чанов, Бесонов, Балтача (38 мин - Бал), Кузнецов, Демианенко (к), Яремчук, Яковиенко, Заваров (70 - Евтученко), Рац, Беланов, Блохин

Треньор: Валери Лобановски

Атлетико: Фильол, Ренонес (к), Артече, Руис, Вилаверде, Прието, Ландабуру (61 мин - Сетиен), Марина, Рамос, Да Силва, Кабрера

Треньор: Луис Арагонес