неделя, 11 септември 2016 г.

КНК 1984: Ювентус пречупи Порто

Съставът на Ювентус срещу Порто за финала през 1984 г говори сам за себе си. Стефано Такони, Гаетано Скиреа, Клаудио Джентиле, Серджио Брио, Антонио Кабрини, Марко Тардели, Масимо Бонини, Бенямино Винола, Мишел Платини, Збигниев Бониек, Паоло Роси.
След победа с 10:2 срещу Лехия (Гданск) в първия кръг, торинци трябваше да се изпотят за успеха. Пари Сен Жермен не се предаде, но отпадна по правилото за голове на чужд терен след 0:0 и 2:2. Въпреки че „гостуването“ се игра в Страсбург, финландският Хака удържа „бианконерите“ до две победи с по 1:0. Срещу Манчестър Юнайтед на 1/2-финалите беше записано равенство 1:1 в Англия и победа с 2:1 в Торино, благодарение на головете на Бониек и Роси. Порто, който се зараждаше като европейска сила под ръководството на Артур Жорже, също се бори по пътя си, преминавайки трудни изпитания срещу Динамо (Загреб), Рейнджърс и Шахтьор (Донецк), преди да победи с 2:0 общ резултат действащия носител Абърдийн, за да достигне финал, в който Ювентус беше нажежен до червено фаворит.
Финалът в Базел беше решен през първото полувреме. Двата състава показаха атакуващия си потенциал, но Винола изведе Ювентус напред в 13-ата минута. Порто изравни с попадение на Антонио Соуса след половин час игра. Мачът се задържа интересен и пред двете врати, но италианците нанесоха удар четири минути преди почивката. Бониек се възползва от пролука в португалската защита, за да направи резултата 2:1. През второто полувреме Порто не успя да разруши отбраната на „Старата госпожа“, която беше управлявана отлично от Скиреа, който загина трагично няколко години по-късно в автомобилна катастрофа.
Ювентус – Порто 2:1 (2:1)

1:0 – Винола (13 мин)
1:1 – Соуса (30)
2:1 – Бониек (41)

Ювентус: Такони, Джентиле, Брио, Скиреа (к), Кабрини, Бонини, Тардели, Платини, Винола (89 мин - Карикола), Роси, Бониек

Треньор: Джовани Трапатони

Порто: Бето, Пинто (к), Еурико, Луиш (82 - Коща), Лима Перейра, Пачеко, Магалаеш (65 мин - Уолш), Соуса, Фраско, Гомеш, Вермелиньо

Треньор: Артур Жорже