сряда, 14 септември 2016 г.

КНК 1987: Ван Бастен беше разликата между Аякс и Локомотив (Лайпциг)

Финалът е запомнен, защото Марко Ван Бастен излезе на сцената за пръв път, вкарвайки победния гол. Той беше неговият шести в турнира, а партньора му в нападение Джони Босман, който пропусна финала, добави осем. Заедно с Франк Рийкард, Ян Вутерс, Арон Винтер, Арнолд Мюрен, Джони Ван`т Шип и Роб Витчге, те сформираха отбор, ръководен от Йохан Кройф, който дебютираше в треньорската професия, като заедно съживиха най-добрите традиции на Аякс. В 65-ата минута на мача в Атина на терена излезе Денис Бергкамп.
Съперникът за трофея Локомотив (Лайпциг), солиден отбор без въображение от ГДР с отличен вратар в лицето на Рене Мюлер. Немците направиха солиден прогрес без шоу, побеждавайки северноирландския Гленторан с 3:1, а във втория кръг повдигнаха вежди с елиминацията на Рапид (Виена) след продължения. Жребият им прати Сион на 1/4-финалите и те победиха швейцарците с 2:0. Любопитни 1/2-финали срещу Жирондин Бордо предложиха две победи с по 1:0 за гостуващите отбори, а Локомотив (Лайпциг) се наложи след изпълнение на дузпи.
Финалът в Атина беше разочароващ. Голов удар с глава на Марко Ван Бастен в 21-ата минута накара 35 000 привърженици да вярват, че срещата ще се оживи. Източногерманците прекараха остатъка от мача в потвърждение, че са издръжливи и могат да спрат Аякс по пътя към гола, но им липсваше технически ресурс за завръщане.

Аякс – Локомотив (Лайпциг) 1:0 (1:0)

1:0 – Ван Бастен (21 мин)

Аякс: Мензо, Силоой, Верлат, Рийкард, Боеве, Винтер, Вутерс, Мурен (к) (83 - Шолтен), Витчге (66 мин - Бергкамп), Ван`т Шип, Ван Бастен

Треньор: Йохан Кройф

Локомотив (Л): Мюлер (к), Креер, Баум, Линднер, Зьотцше, Бредов, Шолц, Либерс (76 - Кюн), Едмонд (55 мин - Лайтцке), Рихтер, Маршал

Треньор: Ханс-Улрих Томале

Стадион: Олимпийски, Атина
Публика: 35 107 зрители