събота, 6 октомври 2012 г.

КЕШ 1973: Тотален Аякс се записа със златни букви в историята

Това което останалата част от света щеше да научи през следващото лято на Световното първенство във ФРГ, Европа знаеше със сигурност през май 1973 г. А именно, че имаше нещо много специално в поколението на играчите на Аякс, водени от Йохан Кройф . Амстердамският клуб написа още една глава със златни букви в историята на Купата на европейските шампиони, когато триумфира с 1:0 срещу Ювентус на финала в Белград, ставайки първият отбор след Реал (Мадрид) от 50-те години, вдигал известния трофей три поредни години.

Постижение станало още по-забележително, защото девет играчи участваха във всичките три битки. Малкият резултат на тази победа – единствен гол, дело на Джони Реп в 4-ата минута, не беше отражение на цялостното превъзходство. По-показателна беше победата с 1:0 на „Сантиаго Бернабеу“, която доведе до успех с общ резултат 3:1 срещу Реал (Мадрид) на 1/2-финалите. Това беше предшествано от 4:0 срещу Байерн и отстранявето на ЦСКА (София) във втория кръг.

Докато Аякс заслужи своя статут, то срещу Ювентус имаше оплаквания. Торинци отстраниха Уйпещ с голове на чужд терен на 1/4-финалите, но се замесиха в спорен 1/2-финал срещу Дерби Каунти. Битката беше решена в първия мач в Италия, приключил 3:1 за домакините, но резултатът беше помрачен от английските протести срещу представянето на немския съдия.

Аякс – Ювентус 1:0 (1:0)

1:0 – Реп (4 мин)

Аякс: Стуй, Суурбиер, Крол, Неескенс, Мюрен, Кейзер, Бланкенбург, Хулсхоф, Кройф (к), Хаан, Реп

Треньор: Стефан Ковач

Ювентус: Дзоф, Лонгобучо, Маркети, Фурино, Морини, Салвадоре (к), Каузио (57 - Кучуредо), Капело, Анастаси, Алтафини, Бетега (49 мин – Халер)

Треньор: Честмир Вуцпалек

Стадион: Цървена звезда
Публика: 89 484 зрители