неделя, 14 октомври 2012 г.

КЕШ 1981: Ливърпул продължи английската доминация

Купата на европейските шампиони остана за пета поредна година в Англия през 1980/81 г, сменяйки витрината на Нотингам Форест с тази на Ливърпул. Носителят Форест падна жертва на българския шампион ЦСКА (София) в първия кръг, оставяйки сцената за четири клуба, които бяха печелили общо 13 пъти титлата – Реал (Мадрид), Интер, Байерн (Мюнхен) и Ливърпул.

Мърсисайдци започнаха според очакванията. След като вкараха 11 гола на Оулу, се насладиха на убедителни победи над Абърдийн, воден от Алекс Фъргюсън и ЦСКА. Съперникът на полуфиналите Байерн също не беше склонен да се преобърне по пътя. След триумф на 1/4-финалите с общ резултат 6:2 над Баник (Острава), Румениге и компания добиха още самочувствие след 0:0 на „Анфийлд“. В реванша гол на Рей Кенеди за равенство 1:1 беше достатъчен Ливърпул да продължи напред заради попадение на чужд терен.

В другия поток среща на супер сили реши кой да е финалист. Реал (Мадрид) вече отстрани Лимерик, Хонвед и Спартак (Москва), добавяйки и името на Интер към този списък с общ резултат 2:1. Испанският отбор нямаше сили да довърши работата до край, докато Боб Пейсли се справи. Десният бек Алън Кенеди си взе почивка от защитните си задължения, за да вкара победния гол в 81-ата минута, правейки мениджъра си първият треньор успял да спечели турнира три пъти с един отбор.

Ливърпул – Реал (Мадрид) 1:0 (0:0)

1:0 – А. Кенеди (81 мин)

Ливърпул: Клемънс, Нийл, А. Кенеди, Ф. Томпсън (к), Р. Кенеди, Хансен, Далглиш (85 мин - Кейс), Лий, Джонсън, Макдермот, Сунес

резерви: Огризович, Ъруин, Мъни, Гейл

Треньор: Боб Пейсли

Реал: Родригес, Кортес (87 мин – Пинеда), Камачо, Щилке, Сабидо, Дел Боске, Хуанито, Сантос, Сантилана (к), Навахас, Кънингам

резерви: Гонсалес, Хосе, Анхел, Ернандес

Треньор: Вуядин Бошков