неделя, 4 ноември 2012 г.

КНК 1962: Атлетико (Мадрид) свали Фиорентина от трона

Това беше първото официално издание на Купата на носители на национални купи под шапката на УЕФА и решено от финал или по-точно от два – проведени на неутрални терени. Аякс и Олимпиакос отпаднаха още в първия кръг, отстранени от Дожа Уйпещ и Динамо Жилина. Фиорентина, воден от легендарния унгарски треньор Нандор Хидегкути, стана първият от многото носители, които достигнаха втори пореден финал и го загубиха. Техният съперник Атлетико (Мадрид) беше решен да гравира името си на континентален трофей и да излезе от сянката на градския си противник Реал.

Публика от 30 000 зрители на „Хемпдън Парк“ в Глазгоу видя равенство 1:1. Хоакин Пейро даде преднина на Атлетико в 11-ата минута, но Курт Хамрин изравни 16 минути по-късно. Продълженията не предложиха нов гол, така че финалът трябваше да се преиграе.

Италия и Испания се класираха за Световното първенство през 1962 г в Чили и играчите на двата клуба бяха привикани в националните си отбори. Феновете трябваше да чакат почти четири месеца до решаването на носителя в преиграване на „Некерщадион“ в Щутгарт.

Надеждите на Фиорентина да защити короната си бяха разбити за половин час. Мигел Жонес даде преднина на Атлетико в 8-ата минута, Хорхе Мендонка добави втори гол в 27-ата. Хоакин Пейро сипа сол в италианските рани с трети гол след около час игра, който гарантира още едно европейско отличие да се запъти към Мадрид.

Атлетико (Мадрид) – Фиорентина 1:1 (1:0) след продължения

1:0 – Пейро (11 мин)
1:1 – Хамрин (59)

Атлетико: Мединабейтя, Ривия, Чузо, Калеха, Родригес, Глария, Жонес, Родригес, Мендонка, Пейро, Кояр (к)

Треньор: Хосе Йоренте Виялонга

Фиорентина: Сарти, Гонфиантини, Орзан (к), Кастелети, Ферети, Римбалдо, Хамрин, Барту, Милани, Деланджело, Петрис

Треньор: Нандор Хиндегкути

Стадион: „Хемпдън Парк“, Глазгоу