неделя, 18 ноември 2012 г.

КНК 1974: Магдебург развенча Милан

Милан стана третият клуб, който не успя да спечели трофея във втори пореден финал и това допринесе за паметна година за ГДР. ФК Магдебург спечели първия континентален приз за държавата, а седмици по-късно ГДР записа историческа победа над ФРГ на Световното първенство.

Воден от Хайнц Крюгел, отборът разполагаше с двама висококласни нападатели – Юрген Спарвасер и Мартин Хофман. Елиминирайки холандски (НАК Бреда), чехословашки (Баник Острава) и български противници (Берое), немците се изправиха пред най-сериозния си тест на 1/2-финалите – срещу високоценения Спортинг (Лисабон). След равенство 1:1 в Лисабон, магдебургци достигнаха финала с победа 2:1 на своя стадион „Ернст Грубе“.

Милан преминаваше зенита си, но все още бе труден за побеждаване, особено, когато имаше преднина за бранене. 1/2-финалите ги изправиха срещу Борусия (Мьонхенгладбах), воден от Хенес Вайсвайлер. Голове на Албертино Бигон и Лучано Киаруги дадоха на миланистите победа с 2:0 в Италия, а в Германия те допуснаха само едно попадение.

Само 5000 зрители в Ротердам видяха разтърсващия старт на Магдебург на финала. Пробивът стана факт пет минути преди почивката, когато Енрико Ланци си отбеляза автогол. Това принуди италианците да излязат от черупката си и позволи на източногерманците да ги надиграят с бърз комбинативен стил. Вторият гол беше непредотвратим и падна в 74-ата минута, благодарение на халфа Волфганг Сегуин. Милан просто нямаше ресурса да отвърне.

Магдебург – Милан 2:0 (1:0)

1:0 – Ланци (40 мин) автогол
2:0 – Сегуин (75)

Магдебург: Шулце, Цапф (к), Тил, Абрахам, Енге, Гаубе, Сегуин, Померенке, Раугуст, Спарвасер, Хофман

Треньор: Хайнц Крюгел

Милан: Пицабала, Анкуилети, Малдера, Шнелингер, Ланци, Сабадини, Тресолди, Ривера (к), Бенети, Бигон, Бергамаски (60 мин - Турини)

Треньор: Нерео Роко

Стадион: „Фейенорд“ („Де Куип“), Ротердам