четвъртък, 8 ноември 2012 г.

КНК 1966: Борусия (Дортмунд) спечели първа европейска купа за Германия

Рекордно участие на 31 отбора, сред които и първият съветски представител Динамо (Киев). Носителят Уест Хем, Ливърпул и Селтик достигнаха 1/2-финалите и триумф на Британия изглеждаше най-вероятен. Трофеят беше вдигнат от зачеркнатия от сметките състав на Борусия (Дортмунд).

Ливърпул, воден от митологичния шотландец Бил Шенкли, отстрани Ювентус в първия кръг и сложи край на надеждите на Селтик да играе финал на своя „Хемпдън Парк“, побеждавайки в свирепа битка с общ резултат 2:1. Междувременно Борусия (Дортмунд) отказа шампиона Уест Хем с общ резултат 5:2 в мачове, които противопоставиха Боби Мур, Мартин Питърс и Джоф Хърст лице в лице с Ханс Тилковски, „Зиги“ Хелд и Лотар Емерих, които щяха да се видят отново след два месеца на финала на Световното първенство.

Пред 42 000 зрители в Глазгоу двата състава се представиха под обичайното си ниво във финал, който предложи искри, когато Зиги Хелди изведе немците напред в 62-ата минута. Шест минути по-късно Роджър Хънт върна англичаните в битката. Равенството се запази до края на редовното време, но дортмундци имаха повече острота в атаката си срещу необичайно уязвимата защита на Ливърпул. Ловкото крило Райнхард „Стан“ Либуда отбеляза победния гол в 109-ата минута с удар, който рикошира в бранител, прехвърляйки Томи Лоурънс на вратата на Ливърпул. Борусия (Дортмунд) стана първото немско име гравирано на европейски трофей.

Борусия (Дортмунд) – Ливърпул 2:1, 1:1 (0:0), след продължения

1:0 – Хелд (61 мин)
1:1 – Хънт (68)
2:1 – Либуда (107)

Борусия (Д): Тилковски, Килиакс, Паул (к), Курат, Редер, Шмидт, Асауер, Либуда, Хелд, Щурм, Емерих

Треньор: Вили Мултхауп

Ливърпул: Лоурънс, Лоулър, Милни, Йейтс (к), Бърн, Стивънсън, Смит, Калагън, Хънт, Сейнт Джон, Томпсън

Треньор: Бил Шенкли