петък, 23 ноември 2012 г.

КНК 1979: Барселона надви Фортуна (Дюселдорф)

Барселона постави испанско име на трофея за пръв път от 17 години, побеждавайки Фортуна (Дюселдорф) в страхотен финал. С агресията на Йохан Неескенс в халфовата линия и с Хуан Мануел Асенси и Карлес Рексач в помощ на австрийския нападател Ханс Кранкъл, Барселона беше отбор.

Най-сериозният тест за каталунците беше действащия носител Андерлехт във втория кръг. След загуба с 0:3 в Брюксел, последва успех с 3:0 у дома и триумф след изпълнение на дузпи. Финалът беше достигнат след две победи с по 1:0 срещу Беверен, който отстрани Интер на 1/4-финалите.

Фортуна (Дюселдорф) имаше по-лесен път към последния мач, въпреки че имаше нужда от правилото за голове на чужд терен, за да премине Сервет. Силната страна на немците беше в атаката, водена от братята Томас и Клаус Алофс, които си партнираха с опасното крило Волфганг Зеел. Въпреки това те пътуваха до Базел като аутсайдери.

Финалът скоро предложи огън. Хосе Висенте Санчес изведе Барселона напред след пет минути, а Клаус Алофс възстанови равенството само три по-късно. Асенси възстанови преднината на каталунците след половин час игра, но Зеел отново изравни четири минути преди края на полувремето. През второто полувреме не бяха отбелязани още попадения, но страховете за скучни продължения скоро се изпариха. Рексач хвърли каталунските фенове в екстаз с гол в 104-ата минута, а Кранкъл почти сложи трофея в ръцете им, правейки резултата 4:2. Немците върнаха интригата в 114-ата минута, когато Зеел се разписа отново, а в Барселона трябваше да потреперят до последния съдийски сигнал.

Барселона – Фортуна (Дюселдорф) 4:3, 2:2 (2:2) след продължения

1:0 – Санчес (5 мин)
1:1 – Т. Алофс (8)
2:1 – Асенси (34)
2:2 – Зеел (41)
3:2 – Рексач (103)
4:2 – Кранкъл (111)
4:3 – Зеел (114)

Барселона: Артола, Зувирия, Мигуели, Костас (68 - Мартинес), Албаладехо (57 мин – Де ла Крус), Санчес, Неескенс, Асенси, Рексач, Кранкъл, Караско

Треньор: Хоаким Рифе

Фортуна (Д): Даниел, Брей (24 - Вейкъл), Зеве, Цимерман (4 мин - Лунд), Балтес, Кьонен, Шмитц, Т. Алофс, Бомер, К. Алофс, Зеел