сряда, 7 ноември 2012 г.

КНК 1965: Уест Хем триумфира на "Уембли"

Носителят Спортинг (Лисабон) отпадна в първия кръг от уелския Кардиф Сити и ново име бе гравирано на трофея. Докато 3200 зрители гледаха финала през 1964 г, публика от 100 000 присъства на „Уембли“, за да види клуб от Лондон – Уест Хем да побеждава немския съперник Мюнхен 1860. Финалът срещна двама известни треньори – Рон Грийнууд и Макс Меркел, а 14 месеца по-късно защитникът-магьосник Боби Мур, халфът Мартин Питърс и нападателят Джоф Хърст отново бяха твърде силни за немската опозиция на същия стадион на финала на Световното първенство през 1966 г.

Мюнхен 1860 премина през Порто в първия кръг, а след това се бори могъщо с Торино на 1/2-финалите. След загуба с 0:2 в Италия, победи с 3:1 у дома, а по това време правилото за голове на чужд терен още не съществува, за да се стигне до трети мач на наводнен терен в Цюрих, спечелен с 2:0 и билет за финала на „Уембли“.

Финалът беше един от най-добрите. Немските национали Руди Бруненмейер и Петер Гросер се сблъскаха със защитата, чийто маршал беше Боби Мур, както и с намиращия се в отлична форма вратар на Уест Хем Джим Стендън. Накрая непотопяемото крило Алън Сийли, който почина през 1996 г, даде на „чуковете“ победата. Той вдигна трибуните на крака, вкарвайки в 70-ата минута и решавайки съдбата на немците с второ попадение две минути по-късно. Остатъкът от мача протече под песните на агитката на Уест Хем - „Завинаги бълвам мехурчета“.

Уест Хем Юнайтед – Мюнхен 1860 2:0 (0:0)

1:0 – Сийли (70 мин)
2:0 – Сийли (72)

Уест Хем: Стандън, Киркъп, Браун, Бъркет, Питърс, Мур (к), Сийли, Бойс, Хърст, Диър, Сисънс

Треньор: Рон Грийнууд

Мюнхен 1860: Раденкович, Вагнер, Райх, Коларс, Бена, Лутроп, Хайс, Кюперс, Бруненмейер (к), Гросер, Ребеле

Треньор: Макс Меркел

Стадион: „Уембли“, Лондон