сряда, 21 ноември 2012 г.

КНК 1977: Хамбургер измъкна трофея от носителя

Андерлехт стана четвъртият клуб провалил се в опита си да спечели два поредни финала. 20 гола в 8 мача продължиха да свидетелстват за неговия бляскав атакуващ футбол, като „белите“ не успяха да отбележат само в първия 1/2-финал срещу Наполи пред 90 000 фанатизирани привърженици. Последва победа с 2:0 в реванша, за да се осигури място на финала в Амстердам.

Там съперник беше немския Хамбургер ШФ, който след 1:1 в първия мач срещу исландския Кефлавик, представи впечатляващи съчетания на страхотни умения и немска упоритост. Това стана най-очевидно на 1/2-финалите срещу Атлетико (Мадрид), когато след загуба с 1:3 в Испания, „хамбургерите“ постигнаха запомнящ се успех с 3:0 вкъщи.

По 25 000 привърженици от всеки клуб бяха сред общо 58 000 на Олимпийския стадион, създавайки наелектризираща атмосфера. Скоро стана очевидно, че немският отбор, който имаше в редиците си Манфред Калтц в защитата, Феликс Магат и Каспар Мемеринг в халфовата линия и ветеранът Георг „Скорш“ Фолкерт по крилото, има достатъчно арсенал да отвърне на белгийската заплаха, въпреки че треньорът на Андерлехт Раймон Готал беше разположил Ари Хаан в нетипична нападателна роля. Пробивът дойде 12 минути преди края на мача, когато немците получиха дузпа, а Фолкерт хладнокръвно я реализира, преодолявайки Ян Руйтер. Андерлехт опита да включи на по-висока скорост, но това не беше неговата вечер. Магат намери пролука в защитата и подпечата немската победа две минути преди последния съдийски сигнал.

Хамбургер ШФ – Андерлехт 2:0 (0:0)

1:0 – Фолкерт (78 мин) дузпа
2:0 – Магат (88)

Хамбургер: Каргус, Калтц, Ногли (к), Хидиен, Мемеринг, Рип, Келер, Магат, Щефенхаген, Райман, Фолкерт

Треньор: Куно Кльотцер

Андерлехт: Руйтер, Ван Бинст, Броос, Ван ден Даеле (к), Тисен, Ван дер Елст, Хаан, Коек, Докс (81 мин – Ван Пуке), Ресел, Ренсенбринк

Треньор: Раймон Готал

Стадион: Олимпийски, Амстердам