понеделник, 19 ноември 2012 г.

КНК 1976: Андерлехт ликува насред Брюксел

Малко финали са предлагали безстрашен атакуващ футбол и това е причината този през 1976 г да е епичен. Странно, но Андерлехт не срещна голямо име по пътя към първи белгийски триумф, побеждавайки Рапид (Букурещ), Борац, Рексъм и Заксенринг (Цвикау), преди да се разправи с Уест Хем Юнайтед на финала, игран в своя град Брюксел на стадион „Хейзъл“. „Белите“ играеха вълнуващ футбол, а в състава личаха имената на Роб Ренсенбринк, Ари Хаан, Франсоа Ван дер Елст и Лудо Коек, който загина трагично в автомобилна катастрофа през 1985 г.

Воденият от Рон Грийнууд Уест Хем беше загубил звездите от близкото си минало, но Тревор Брукинг остана влиятелната личност в халфовата линия, докато напористите нападатели Браян „Поп“ Робсън, Бил Дженингс и Пат Холанд бяха кошмар за всяка отбрана.

Публиката, предимно от привърженици на Андерлехт, беше шокирана, когато Пат Дженингс даде преднина на „чуковете“ в 28-ата минута. Това жилна белгийския отбор и Роб Ренсенбринк изравни три минути преди почивката. Второто полувреме предложи още по-интересен футбол и пред двете врати. Франсоа Ван дер Елст направи резултата 2:1, а Браян Робсън изравни в 68-ата минута. Ренсенбринк върна предимството на Андерлехт пет минути по-късно от дузпа, а носителят от 1965 г се опитваше по всякакъв начин да прати мача в продължения. Ван дер Елст, който през 80-те отиде да играе за „чуковете“, донесе епична победа с 4:2 във финал, който беше реклама на атакуващия футбол.

Андерлехт – Уест Хем Юнайтед 4:2 (1:1)
0:1 – Холанд (28 мин)
1:1 – Ренсенбринк (43)
2:1 – Ван дер Елст (48)
2:2 – Робсън (69)
3:2 – Ренсенбринк (73) дузпа
4:2 – Ван дер Елст (88)

Андерлехт: Руйтер, Ломе, Ван Бинст (к), Броос, Тисен, Ван дер Елст, Хаан, Коек (32 мин - Веркаутерен), Докс, Ресел, Ренсенбринк

Треньор: Ханс Кроон

Уест Хем: Дей, Коулмън, Т. Тайлър, Бондс (к), Лампард (47 мин – А. Тайлър), Холанд, Макдауъл, Падън, Брукинг, Дженингс, Робсън