неделя, 11 ноември 2012 г.

КНК 1969: Слован (Братислава) легитимира Източна Европа

Слован (Братислава) стана първият източноевропейски отбор спечелил континентален трофей, побеждавайки фаворита Барселона в паметен финал. Турнирът беше белязан от събитията през август 1968 г, когато съветски войски влязоха в Чехословакия. В резултат много западни отбори отказаха да играят срещу представители на Съветския блок и жребият за първия кръг трябваше да бъде разместен на регионален принцип от Спешния комитет към УЕФА. С отстраняването на Динамо (Букурещ) във втория етап, Слован остана единственият източен оцелял.

Не бива нищо да бъде принизявано в постижението на словаците. Те победиха Порто и Торино по пътя към Базел, отстранявайки и шотландския аутсайдер Дънфърмлайн Атлетик на 1/2-финалите. Единственото голямо препятствие пред Барселона беше срещу Кьолн на 1/2-финалите, но каталунците се справиха с общ резултат 6:3.

20 000 зрители видяха чудесна игра на словашкия отбор, воден от Михал Вицан и изграден около гигантския защитник Александър Хорват. Лудовит Цветлер им даде аванс във втората минута, а Хосе Антонио Залдуа изравни 14 по-късно. Последваха попадения на Владимир Хривнак (30 мин) и Ян Цапкович (42), плодове на тотално превъзходство, които дадоха на Слован преднина от 3:1 на почивката. Веднага след подновяване на играта Карлес Рексач намали аванса директно от ъглов удар. Вратарят Александър Венцел твърдеше, че е бил заслепен от светлините, но Слован удържа 3:2 и огря Чехословакия с лъч футболна светлина във време на политически мрак.

Слован (Братислава) – Барселона 3:2 (3:1)

1:0 – Цветлер (2 мин)
1:1 – Залдуа (15)
2:1 – Хривнак (30)
3:1 – Я. Цапкович (42)
3:2 – Рексач (51)

Слован: Венцел, Фило, Хривнак, Хорват (к), Злоча, Цветлер, Й. Цапкович, Жокъл, Модер (67 мин - Хатар), Я. Цапкович

Треньор: Михал Вицан

Барселона: Садурни, Франч (11 мин - Переда), Рифе, Оливея (к), Еладио, Сабалса, Пелисер, Кастро (46 - Мендонка), Фусте, Залдуа, Рексач