четвъртък, 22 ноември 2012 г.

КНК 1978: Втора купа в трети пореден финал за Андерлехт

В още една впечатляваща кампания Андерлехт отбеляза 21 гола, допусна 4 и в третия си пореден финал вдигна трофея със замах. Аустрия (Виена) не можа да се противопостави на белгийците на „Парк де Пренс“.

Маршът на Андерлехт към Париж включваше и сладко отмъщение срещу Хамбургер, екзекуторът на финала предната година. След победа с 2:1 в Хамбург, „белите“ се пребориха за яростно 1:1 в Брюксел. На 1/4-финалите победиха Порто, който в предния етап отстрани Манчестър Юнайтед с общ резултат 6:5 (2:5 на „Олд Трафорд“ и 4:0 у дома), преминавайки през Твенте на 1/2-финалите.

За Аустрия (Виена) пътят не беше лек. В осем мача към Париж австрийците отбелязаха седем пъти, а допуснаха шест попадения. Един гол за три часа победи Кардиф Сити, равенство 1:1 изхвърли Локомотив (Кошице) заради гол на чужд терен, а 3:0 след дузпи елиминира Хайдук (Сплит). 1/2-финалите с Динамо (Москва) бяха решени след дузпи и 5:4, след като двата мача завършиха с домакински победи 2:1.

В Аустрия се надяваха халфовото маестро Херберт Прохазка да ги вдъхнови на финала, но Андерлехт беше твърде класен. Роб Ренсенбринк и Ари Хаан останаха ключови в схемата на Раймон Готал, Франк Веркаутерен изгряваше като звезда в халфовата линия. В блестящо първо полувреме Роб Ренсенбринк се разписа в 13-ата и 44-ата минута. Жилбер Ван Бинст добави в края на полувремето и осем минути преди края, за да допълни успеха с 4:0.

Андерлехт – Аустрия (Виена) 4:0 (3:0)

1:0 – Ренсенбринк (13 мин)
2:0 – Ренсенбринк (44)
3:0 – Ван Бинст (45)
4:0 – Ван Бинст (82)

Андерлехт: Де Брее, Ван Бинст, Дусбаба, Броос, Тисен, Ван дер Елст, Хаан, Коек, Веркаутерен (87 мин - Докс), Нилсен, Ренсенбринк

Треньор: Раймон Готал

Аустрия (В): Баумгартнер, Р. Сара (к), Й. Сара, Обермайер, Баумайстер, Даксбахер (60 мин - Мартинес), Прохазка, Гаселих, Моралес (74 - Дразан), Паритс, Пиркнер