събота, 3 ноември 2012 г.

КНК 1961: Фиорентина грабна първия трофей в турнира

Десет национални асоциации изпратиха отбори за първото „неофициално“ състезание в което Франция, Португалия и Испания бяха открояващите се липсващи. Рейнджърс победи английския съперник Уулвърхемптън Уондърърс с 3:1 общ резултат в страстен британски 1/2-финал, докато Фиорентина беше по-добър от Динамо (Загреб), печелейки с 3:0 у дома, за да загуби с 1:2 в Хърватия.

На финала, игран по системата на разменени домакинства, Фиорентина се оказа по-балансиран и опитен отбор от шотландския си съперник. Брилянтното шведско крило Курт Хамрин танцуваше с защитата на Рейнджърс в първия мач, игран пред 80 000 зрители на стадион „Айброкс“. Той даде амунициите на Луиджи Милан, който се разписа за италианците в 12-ата и 88-ата минута.

Луиджи Милан проби защитата на Рейнджърс отново след 12 минути и в реванша във Флоренция, гледан от 50 000 по трибуните. Шотландците отказаха да се предадът и създаваха положения преди да се доберат до заслужен изравнителен гол, дело на Александър Скот в 15-ата минута. Хамрин донесе победата на домакините в 86-ата минута. Шведът направи брилянтен пробив, преминавайки трима съперници почти на голлинията преди да се разпише от минимален ъгъл.

Благодарение на победата с общ резултат 4:1 Фиорентина стана първият носител на все още неофициалната Купа на носители на национални купи. Въпреки малкото участници, отговорните за създаването на турнира бяха уверени, че имат победител.

Рейнджърс – Фиорентина 0:2 (0:1)

0:1 – Милан (12 мин)
0:2 – Милан (88)

Рейнджърс: Ричи, Шиърър, Патерсън, Калдоу (к), Дейвис, Бакстър, Уилсън, Макмилан, Скот, Бранд, Хюм

Треньор: Скот Симон

Фиорентина: Албертози, Роботи, Орзан (к), Кастелети, Гонфиантини, Римбалдо, Хамрин, Микели, Да Коста, Милан, Петрис

Треньор: Нандор Хидегкути

Стадион: „Айброкс“, Глазгоу