вторник, 13 ноември 2012 г.

КНК 1971: Челси вдигна отличието след два мача с Реал (Мадрид)

Челси остави трофея в Англия, след като елиминира носителя Манчестър Сити на 1/2-финалите и изненада фаворита Реал (Мадрид) в преигран финал в Атина. Любопитно е, че финалистите от 1970 г се срещнаха на 1/4-финалите през 1971 г и на Манчестър Сити му трябваха три мача, за да успее отново срещу Гурник (Забже). „Гражданите“ бяха победени два пъти с 0:1 от Челси, воден от Дейв Секстън.

Въпреки наличието на доста талант в редиците на Реал (Мадрид) отстраняването на Вакер (Инсбрук), Кардиф Сити и ПСВ Айндховен дойде с по един гол разлика. Пред 42 000 привърженици на стадион „Караискакис“ имаше предимство, но в 55-ата минута Питър Осгуд отбеляза за Челси. Испанците притиснаха още по-силно английската отбрана, ръководена от Джон Демпси и Дейвид Уеб, която издържаше геройски до последната минута, когато Игнасио Зоко изравни.

По това време футболният свят още не беше чувал за дузпите и отборите излязоха на „Караискакис“ отново 48 часа по-късно. Основите на успеха на Челси бяха положени от вратарските умения на Питър Бонети, творческите способности на Чарли Кук и на Джон Болдуин. Демпси даде преднина на лондончани от ъглов удар малко след половин час игра, а Осгуд удвои преднината преди края на първото полувреме. В топлата вечер испанците вече трябваше да изкачват планина. Единствената им утеха остана гола на Себастиан Флейтас 15 минути преди края, а Челси стана третият английски клуб спечелил турнира.

Челси – Реал (Мадрид) 1:1 (0:0), след продължения

1:0 – Осгуд (56 мин)
1:1 – Зоко (90)

Челси: Бонети, Бойл, Демпси, Холинс (91 - Мълигън), Харис (к), Уелър, Кук, Уеб, Хъдсън, Осгуд (86 мин - Болдуин), Хаусман

Треньор: Дейв Секстън

Реал: Борха, Луис, Бенито, Зоко, Сунсунегуй, Мартинес, Веласкес, Перес (65 мин - Флейтас), Амаро, Гросо, Дженто (к) (70 - Гранде)

Треньор: Мигел Муньос

Стадион: „Караискакис“, Атина