петък, 12 октомври 2012 г.

КЕШ 1979: Нотингам прегърна купата от първия опит

Реал (Мадрид) го направи през 1955/56 г. Интер го повтори осем години по-късно. Сега дойде ред на Нотингам Форест да се присъедини към подбраната банда, която вдига Купата на европейските шампиони от първия опит.

Отборът на Браян Клъф записа перфектен старт. Нотингамци победиха шампиона Ливърпул, чието първенство на вътрешната сцена отнеха предния сезон след влизане в английската първа дивизия. С 2:0 общ резултат. След това Форест вкара седем гола на АЕК (Атина) преди да елиминира Грасхопър на 1/4-финалите. Швейцарците се разписаха чрез Клаудио Сулсер, архитект на изхвърлянето на Реал (Мадрид) във втория кръг, Клъф можеше да разчита на английския национал Питър Шилтън, отмъстил си на Ливърпул.

Така Форест достигна 1/2-финалите, където срещна най-голямото си препятствие. Кьолн показа способностите, като отстрани Рейнджърс, единственият четвъртфиналист, спечелил европейски трофей. Сега немците искаха да сложат край на поредица от четири неуспешни полуфинали в Европа. Това изглежда щеше да се случи след 3:3 в първия мач на „Сити граунд“, но Нотингам огорчи предвижданията. Йън Бойър донесе успеха с 1:0 в Кьолн.

Финалът противопостави Клъф срещу друг английски треньор, който водеше Малмьо Боб Хоутън, който извоюва победи срещу Монако, Динамо (Киев), Висла (Краков) и Аустрия (Виена). Шведските надежди за четвърта суха мрежа в пет мача бяха попарени от гола на Тревор Франсис, който засече топката плонжирайки с глава на Олимпиащадион в Мюнхен.

Нотингам Форест – Малмьо 1:0 (1:0)

1:0 – Франсин (45 мин)

Нотингам: Шилтън, Андерсън, Кларк, Макговърн (к), Лойд, Бърнс, Франсис, Бойър, Биртлис, Уудкок, Робертсън

резерви: Уудс, Нийдхем, О`Нийл, Гемил, О`Харе

Треньор: Браян Клъф

Малмьо: Мьолер, Андерсон, Ерландсон, Йонсон, Андерсон, Тапер (к) (34 мин – Малмберг), Люнгберг, Притц, Хансон (82 – Т. Андерсон), Кервин, Кинвал

резерви: Арвидсон, Окесон

Треньор: Боб Хоутън